بیت کوین

بیت کوین (Bitcoin) چیست و به چه کار می آید؟

قیمت بیت کوین

تب و تاب ارزهای دیجیتالی، و سر و صدای درآمدهای هیجان انگیز بیت کوین، پیر و جوان را کنجکاو به خود کرده است. سوال‌ها و پیچیدگی‌های زیادی در مورد آن وجود دارد. همه می پرسند بیت کوین چیست و به چه کار می آید؟

 برای این که بتوانیم برخی از نظریه‌های حول محور بیت کوین را شفاف‌سازی کنیم، نیاز است تا معنای آن را به دو بخش تقسیم کنیم. برای تعریف بیت کوین بهتر است بگوییم، شما در یک دست، کیف پول رمزنگاری شده در اختیار دارید که مالکیت کلی شما به آن را نشان می‌دهد؛ چیزی شبیه به یک سند. در دستی دیگر، پروتکلی در اختیار دارید که به عنوان یک شبکه توزیع، درآمد موجود در آن کیف رمزنگاری شده را حفظ و کنترل می‌کند. هر دو این دو قطعه در کنار هم، بیت کوین (Bitcoin) را تشکیل می‌دهند. پول دیجیتالی رمزنگاری شده.

اما بگذارید در این مقاله کوین نیک در باره (Bitcoin چیست) به زبان ساده‌تر صحبت کنیم:

بیت کوین چیست و معرفی آن

بیت کوین چیست ؟

به زبان بسیار ساده‌تر، بیت کوین یک ارز یا پول دیجیتالی است و به صورت الکترونیکی توزیع یا استفاده می‌شود. در این نوع ارز، نه خبری از چاپ فیزیکی است و نه نهاد یا شخص خاصی آن را کنترل می‌کند. نه دولتی در جهان، نه بانکی در خاک یک کشور و نه هیچ شرکتی روی آن حاکمیت ندارند و استقلال، بزرگ‌ترین مزیت بیت کوین به شمار می‌رود. این استقلال به این معنی است که هیچ مقام و قدرتی نمی‌تواند در آن دخالت کند، تبدیل به پادشاه آن شود و مردمی را که به دنبال بیت کوین هستند مجبور به پیروی از خود کند.

این موضوع، بیت کوین را به ارزی غیر متمرکز تبدیل کرده است و برای انتقال این ارز دیجیتالی، نه بانکی واسطه می‌شود و نه خبری از موسسات است. در هر نقطه از دنیا که باشید، می‌توانید آن را جا به جا کنید و به خرید یا دریافت آن بپردازید.

محدودیتی نیز گریبانگیر بیت کوین نیست. زمانی که بیت کوین داشته باشید، می‌توانید آن را تبدیل به ارز‌های مختلفی مانند یورو و دلار کنید و به خرید کالا بپردازید، آن‌ها را انتقال دهید یا حتی روی عناصر قیمتی مانند طلا سرمایه‌گذاری کنید. موضوع جالب این است که برخی از فروشگاه‌ها نیز رفته رفته، پشتیبانی خود از ارزهای دیجیتالی را آغاز کرده‌اند و می‌توانید با همان بیت‌ کوین یا دیگر پول‌های دیجیتالی، به راحتی خرید کنید.

این پول نه به صورت سکه، نه به صورت کاغذی، نه چک و نه هیچ چیز دیگری تولید می‌شود و نمی‌توان آن را لمس کرد. تمامی این ارزها فقط از طریق کامپیوتر و آن‌ هم با نرم‌افزارهای کاملا رایگان جا به جا یا دریافت می‌شوند. ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین، آینده‌ی مالی هستند.

این مطلب راهم مطالعه کنید: چطور بیت کوین بخرم ؟

بیت کوین چگونه ظهور کرد و خالق آن چه کسی است؟

خالق بیت کوین، هویت مشخصی ندارد، نه می‌دانیم ظاهر او به چه شکل است و نه می‌دانیم کجای دنیا زندگی می‌کند. اما او یک برنامه‌نویس با اسم مستعاری به نام ساتوشی ناکاموتو (Stoshi Nakamoto) است که در سال ۲۰۰۸ بیت کوین را معرفی کرد. شاید با خواندن نام او فکر کنیم او یک شخص ژاپنی است. نمی‌دانیم، اما به قول معروف بهتر است یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنیم. ساتوشی به معنی ذهن شفاف، تیزهوش و عاقل است. ناکا به معنای مدیوم، درون یا ارتباط است و موتو، به معنای اصل یا بنیان است. هر کلمه از این نام، دارای چند معنی است به همین دلیل حتی برخی‌ها بر این باور هستند که ساتوشی ناکاموتو یک فرد نیست، بلکه تیمی متشکل از چند شخص است.

او در ابتدای راه بیت کوین، نزدیک به یک میلیون واحد از آن را استخراج کرد و اگر هویت مشخصی داشت، با توجه به قیمت حال حاضر بیت کوین، او حالا یکی از ثروتمندترین افراد جهان شناخته می‌شد و بهتر از هر کسی می‌داند بیت کوین چیست .

چه چیزی بیت کوین را از ارزهای سنتی متمایز کرده است؟

همانطور که گفتیم، بیت کوین را تنها می‌توان به صورت دیجیتالی جا به جا کرد. چه برای خرید باشد یا چه برای انتقال ارز. اما آیا این یک محدودیت است؟ دنیا به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود و بسیاری از ما در دنیا، ریال، دلار، یورو و غیره را به صورت دیجیتالی جا به جا می‌کنیم. بنابراین نمی‌توان اسم آن را محدودیت گذاشت.

اما این ارز دیجیتالی چندین تفاوت با ارز‌های سنتی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم که برای یافتن پاسخ سوال بیت کوین چیست حتما باید از آن مطلع باشید:

بیت کوین چیست و کارکرد های آن

غیر متمرکز بودن

بزرگ‌ترین صفت شخصیتی بیت کوین این است که یک ارز غیر متمرکز به شمار می‌رود. هیچ موسسه‌ای روی آن کنترل ندارد. شاید با خود بپرسید پس بیت کوین چطور به کار خود ادامه می‌دهد. بیت کوین توسط گروهی از کدنویس‌ها نگهداری می‌شوند، اما این نگهداری کاملا به صورت یک شبکه باز روی کامپیوترهای اختصاصی در سرتاسر دنیا به کار خود ادامه می‌دهد. بسیاری از اشخاصی که با کنترل بانک‌ها یا دولت روی پول خود ناراضی بودند، به سرعت جذب این ویژگی بیت کوین شدند.

این موضوع، استفاده چند باره از پول‌های دیجیتالی را نیز برطرف کرده است. در این مورد، می‌شد پول‌های دیجیتالی را کپی و دوباره استفاده کرد (جعل) و همچنین بانک‌ها در جا به جایی پول‌ها سود کلانی به جیب می‌زدند و کنترل شدیدی روی این سیستم سنتی داشتند. اما با بیت کوین، تمامی معاملات در یک شبکه آزاد توزیع می‌شوند و هیچ شخصی مالک آن‌ نیست.

محدودیت واحدها

پول‌های بی پشتوانه (Fiat Currencies) مانند دلار، یورو، ین و غیره، واحد‌های غیر قابل محدودی دارند. بانک‌های مرکزی می‌توانند هر چقدر که می‌خواهند پول در اختیار داشته باشند و حتی می‌توانند ارزش آن را نیز تغییر دهند. اما موضوع برای بیت کوین متفاوت است چرا که توسط الگوریتمی اصولی پایه‌گذاری شده است. به طور کلی، فقط و فقط ۲۱ میلیون واحد بیت کوین قابل دسترس خواهد بود و سپس کار استخراج آن تمام خواهد شد. با این روش، بیت کوین به عنوان یک دارایی شناخته می‌شود. به طور تئوری، اگر درخواست بالاتر برود اما تعداد واحد‌ ثابت بماند، ارزش آن به شدت بالا می‌رود. درست همانند بیت کوین که روز به روز به درخواست آن افزوده شده است، اما واحد‌ آن کاملا ثابت است و امروزه قیمت آن به جایگاه سرسام‌آوری رسیده است که باعث شده خیلی هابپرسند بیت کوین چیست .

این مطلب راهم مطالعه کنید: خرید وفروش بیت کوین به زبان ساده

ناشناس بودن

ارزهای عادی در هنگام جا به جایی به صورت دیجیتال، نیاز به شناسایی مدارک دارند. حال این امر به منظور شناسایی، جلوگیری از پولشویی یا دیگر موارد قانون‌گذاری انجام می‌شود. اما کاربران بیت کوین به صورت تئوری به صورت نیمه‌ناشناس کار جا به جایی ارز را انجام می‌دهند. دلیل این امر این است که برای بیت کوین، هیچ اعتبار سنج مرکزی وجود ندارند و نیاز نیست کاربران در هنگام ارسال بیت کوین به دیگر کاربران، با ارایه مدارک، خود را معرفی کنند. زمانی که درخواست معامله ارسال می‌شود، پروتکل‌های موجود، تمامی جا به جایی‌های بیت کوین‌های گذشته شما را بررسی می‌کنند و زمانی که بیت کوین لازم را برای ارسال داشته باشید، کارها به سرعت انجام خواهد گرفت. این سیستم هیچ نیازی ندارد که مشخصات شما یا شخص دیگر را بداند.

در عمل، تمامی کاربران فقط توسط آدرس کیف پول الکترونیکی خود که در ابتدای استخراج بیت کوین می‌سازند، شناسایی می‌شوند. البته برای اجرای برخی قوانین، متودهایی تشکیل شده است تا در صورت نیاز کاربران را شناسایی کنند.

غیر قابل تغییر بودن

معاملات بیت کوین هیچ گاه قابل برگشت نیست، دقیقا برعکس معاملات دیگر ارزهای مرسوم به صورت دیجیتالی. این امر به دلیل این است که هیچ قاضی یا صاحب خاص و مرکزی وجود ندارد که بگویید «باشه پول را برگشت بزنید». زمانی که یک معامله در شبکه ثبت شود و اگر بیش از یک ساعت از آن معامله گذشته باشد، تغییر آن غیر ممکن است.

با این که برخی‌ها از این موضوع نگران هستند، اما با این حال این ویژگی به این معنی است که در شبکه بیت کوین هرگز نمی‌توان دستکاری، رشوه یا مداخله‌ای انجام داد.

تقسیم پذیری

کوچک‌ترین واحد یک بیت کوین، ساتوشی نام دارد. ساتوشی، صد میلیونم یک بیتکوین است و به واحد پول امروزی، مساوی است با یک صدم یک سنت. این ویژگی احتمالا باعث ایجاد قابلیت میکروترنسکشن می‌شود که در پول‌های سنتی امروزی قابل انجام نیست.

به طور کلی

در پاسخ به این سوال که بیت کوین چیست، به صورت مختصر باید گفت بیت کوین یک پول یا ارز دیجیتالی است، به شکل فیزیکی وجود ندارد و تنها به صورت الکترونیکی منتقل یا استفاده می‌شود. همچنین بیت کوین یک شبکه غیر متمرکز است که هیچ بانک، سازمان یا شخص خاصی روی آن کنترل ندارد. همچنین برای به دست آوردن آن نیاز به استخراج آن از طریق سخت‌افزار و اینترنت است و محدودیتی ۲۱ میلیون واحدی دارد.

دیدگاه‌تان را بنویسید